MANUFAKTURA
Každá žena vlastní nějakou kabelku, avšak málo která si uvědomuje, jaká, mnohdy trnitá cesta vede od jejího návrhu, až po finální výrobek. Kolik úsilí a pracovních operací musí tvůrce vykonat, než spatří světlo světa.
NÁVRHÁŘSKÁ DÍLNA
NÁVRHÁŘSKÁ DÍLNA
NÁVRH
Nejprve musí vzniknout jednoduchá skica, naše představa zachycená na papíře.
Následuje již samotný návrh výrobku, jedná se o dokonalejší kresbu, která umožní přesnější představu a podrobnější rozkreslení jednotlivých částí. Ujasníme si přesný tvar a proporce, navrhneme vnitřní vybavení. Součástí návrhu je i výběr materiálu, podšívky a kování, ze kterého se bude kabelka vyrábět. Ne vždy je konkrétní materiál vhodný na tu danou konstrukci kabelky.
KONSTRUKCE
Na základě hotového návrhu modelář vytvoří přesné papírové šablony jednotlivých dílu kabelky, podle kterých se budou vykrajovat nebo vysekávat usňové, podšívkové a výztuhové materiály. Nezbytnou součástí konstrukce je i zhotovení tzv. pracovních šablon, které usnadňují práci dělníkům při sestavování celého výrobku.
VZOREK
Pomocí hotových šablon konstruktér zhotoví první prototyp kabelky. Po schválení konstrukce kabelky modelář ušije několik vzorků v různých barevných variantách. Tyto vzorky se poté nabízí na různých veletrzích nebo u našich zákazníků. Pokud se výrobek líbí a je rozhodnuto, že se bude vyrábět sériově, nechají se vyrobit výsekové nože, které významně urychlují práci kráječů v manipulační dílně.
Výroba kožené galanterie má jasně daná pravidla, pracovní postupy by měly být vytvořeny tak, aby mezi sebou mluvily stejným jazykem, jen tak může vzniknout dobrá konstrukce konečného výrobku.
MANIPULAČNÍ DÍLNA
MANIPULAČNÍ DÍLNA
KRÁJENÍ
Celý proces výroby začíná v manipulační dílně. Useň (pravá kůže) je přírodní materiál, na svém povrchu často mívá různé vady a kazy. Stoprocentní výtěžnost je zcela nemožná. Pokud se jedná o sériovou výrobu, manipulant – kráječ pomocí výsekových nožů na hydraulickém lise vysekává jednotlivé dílce tak, aby se vyhnul těmto kazům v kůži, ale zároveň, aby případné procento odpadu bylo co nejnižší. Pokud se jedná o limitovanou výrobu, dělník jednotlivé díly kabelky vykrajuje řezákem ručně, podle vyztužených šablon.
ŠTÍPÁNÍ
Kůže, kterou kupujeme je různě silná, proto vykrájené dílce je nutné nejprve pomocí štípacího stroje po celé ploše zeslabit. Kožené díly kabelky jsou štípány na různou tloušťku, kterou určí technolog naší firmy dle dané konstrukce kabely. Síla kůže je kontrolována tloušťkoměrem.
KOSENÍ
Některé části dílců je nutné po stranách, prostřednictvím kosícího stroje ještě více zeslabit tzv. zkosit, zejména v místě budoucího šití nebo následného zakládání. Míru zkosení opět nejprve určí technolog.
KONFEKČNÍ DÍLNA
KONFEKČNÍ DÍLNA
V šicí dílně se z předem připravených dílců kompletuje celý výrobek.
BARVENÍ
Hrany některých dílu se zabarvují proto, aby hrany řezaných dílů harmonicky ladily s barevným odstínem celé kabelky. V naší dílně se používají dva základní druhy barev. Jednak jsou to barvy ředitelné lihem. Tyto barvy nejsou příliš syté, ale mají výbornou vlastnost se velmi dobře vsáknout do hloubky kožních vláken. Kůže je pak hloubkově probarvena. V druhé řadě používáme akrylové barvy na vodní bázi, které jsou velmi syté a ulpívají na povrchu materiálu. Obě používané barvy se výborně hodí na začištění hran řezaného výrobku.
LEPENÍ
Existují dva základní druhy lepení.
V první řadě je to lepení pomocné, kdy dílce materiálu se slepují k sobě před následným šitím. K této dočasné fixaci používáme buď kaučukové lepidlo nebo dnes již velmi oblíbené oboustranně lepící pásky různých šířek.
V druhé řadě je to lepení permanentní, které již nemusí být následně prošito. V těchto případech se nám nejvíce osvědčila vysokopevnostní lepidla Herkules a Chemopren, při některých operačních postupech používáme lepidla na čistě přírodní bázi: škrobová a klihová.
V některých případech používáme lepidla, která se aplikují nástřikem a k samotné aktivaci dochází až při jejich zahřátí na určitou teplotu. Tento systém se používá tam, kde chceme celoplošně spojit dva dílce a zároveň dochází k jejich vyztužení.
ZAKLÁDÁNÍ
Okraje budoucí kabelky se po natřením lepidlem začišťují tzv. zakládají. Oproti řezanému výrobku, výrobek zakládaný je mezi odborníky v galanterním řemeslu vždy velmi ceněn a právě na čistě lepených a zakládaných výrobcích se pozná řemeslná zručnost samotného tvůrce.
ŠITÍ
Stejně tak, jak u mnohých starých řemesel i brašnářská́ tradice postupně vymírá. Z tohoto důvodu je velmi složité najít zkušeného profesionála. Naše firma si velmi zakládá na kvalitě zpracování, vyžaduje nejvyšší kvalitu šití, proto je momentální absencí výborných švadlen naše produkce omezená a tím je zároveň i exkluzivní. Je pravdou, že naši zaměstnanci, zejména švadleny u nás pracují desítky let, díky této mnohaleté praxi získali nenahraditelnou zručnost a bohaté zkušenosti v oboru.
V naší konfekční dílně používáme různé druhy průmyslových šicích strojů značek Adler a Singer, vhodné k různému typu šití. Máme zde stroje na rovné šití a entlování, stroje na dvojité šití, sloupové, ramenové a cylindrové. Stroje seřízené na šití drobné kožené galanterie nebo mohutné průmyslové stroje na hrubé šití masivních sedlářských výrobků atd.
KONEČNÁ KONTROLA
Dílenský mistr pečlivě sleduje a koordinuje celý proces výroby. Zároveň kontroluje kvalitu hotového výrobku.
SKLAD
SKLAD
BALENÍ
Před zabalením hotový výrobek prochází závěrečnou kontrolou. Hotová kabelka je naimpregnována, vycpána hedvábným balícím papírem do požadovaného tvaru. Každá kabelka je opatřena visačkou a reklamačním listem. Spolu s visačkou je ke kabelce připnut vzorek usně, ze kterého je výrobek zhotoven. Na závěr je výrobek uložen do krabičky nebo vložen mezi dvě pěnové folie a pečlivě zabalen do igelitového sáčku. Poté je uložen do regálu ve skladu, kde čeká na svého budoucího majitele.